Yazılarım
 

 
PAÜ TFT ÖZEL RÖPORTAJ

icerikResimler/692190189_67522.jpg

Röportajımıza başlamadan önce bu dönem etkinliklerimizde bizlere destek olduğunuz için topluluğumuz adına size teşekkür ederiz.

Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Kısaca sizden duyabilir miyiz?

 Kendi halinde, sade bir aile babası diyebilirim. Bugüne kadar yaşadığım tecrübelerden edindiğim çıkartıma göre elde edilen unvanların en değerlisinin ‘’aile babası’’ olduğunu ileri sürebilirim. Etrafıma baktığımda birçok insana göre ‘’önceliklerimin farklı’’ olduğunu görüyorum. Gelirim artsa da pek maddeye yönelemiyorum. Mülk edinmenin beni mutlu etmediğini deneyimledim. Daha çok etki alanıma kendi çapımda bilgi, birikim ve deneyimlerimi paylaşmak başkaları için bir şeyler yapmak beni  mutlu eden…

MAT ‘a gönül verenlerdensiniz. Yaptığınız etkinliklerde en çok nelere dikkat ediyorsunuz? Beklentileriniz neler? 

Yaptığımız ya da dâhil olduğumuz etkinlikler aslında bir misyona dayanıyor. 

‘’Meslek ve meslek mensubuna olan saygınlığı arttırmak’’icerikResimler/696284533_53167.jpg

Mali Müşavirlik mesleğinin ülkemizde hak ettiği saygıyı göremediğine inanıyoruz. Buradan yola çıkarak evrensel değerler üzerinden gelecek için bir şeyler yapmak isteyen birkaç meslektaşın oluşturduğu gönüllü bir topluluk MAT.

Öncelikle yaptığımız tüm etkinliklerde maliyetleri ekibimizin karşılamasına özen gösteriyoruz. Mesleğimizden kazandığımız paraları misyonumuza bağlı olarak başkaları için gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde harcamaktan haz alıyoruz. Tabi bu toplumumuzun alışkın olmadığı bir durum. Etkileşim içinde olduğumuz özel ve tüzel kişilerin dikkatini çekmiyor değil. Ancak bir toplumun gelişmesindeki en önemli rollerden biri de budur bize göre. Tanımadığın insanlar için bir şeyler yapmak…

Etkinliklerden önce fotoğrafçımıza sıkı sıkı tembihliyoruz. Bol bol fotoğraf çek diye. Tabi ki bunun bir sebebi var. Etkinlik sonrası fotoğrafları inceliyoruz. Fotoğraflarda aradığımız kriter samimi gülümsemeler. Bir insanı zorla gülümsetemezsiniz eğer içten gülümsemeler mevcut ise ilk artımızı hanemize yazıyoruz. Tabi sonra geri dönüşler de çok önemli. Kendi içimizde de öz eleştiriler yapıyoruz.

Yaşayarak öğrenme metodunu tercih ettiğimiz için etkinliklerimizde sadece gençler değil aynı zamanda bizlerde çok şey tecrübe ediyoruz. Örneğin önceleri sadece sahnede bizlerin konuştuğu şekilde etkinlikler ön planda iken, daha etkili ve yararlı olduğunu gördüğümüz VAKA ANALİZİ etkinliklerine önem verip bu tür etkinliklere yöneldiğimizi söyleyebilirim.

MAT olarak beklentimiz yukarıda da belirttiğim misyonumuz yolunda hedefimize ulaşmak. Ulaşamasak da yolunda olmak...

Sizi sosyal medyadan takip ediyoruz. Allah bağışlasın çok tatlı bir oğlunuz var. Oğlum ve Ben diye bir sayfanız gözümüze çarpıyor. Kısa zamanda oldukça iyi takipçi sayınız oluşmuş. Bu sayfanın amacını da sizden kısaca alabilir miyiz?

icerikResimler/692190189_82151.jpg

Başta da söylediğim gibi, aile babası unvanını önemsiyorum. Oğlum için zaman zaman bir şeyler karalıyorum. İlerde bunları derleyip toplayıp kitaplaştırma düşüncem var. Zamanın ruhuna ayak uydurmak lazım. Ben de karaladığım bazı şeyleri sana ortamda görücüye çıkardım bir nevi. Evet, kısa sürede iyi sayılara ulaştık. Çok güzel mesajlar alıyorum. Bu da beni daha çok motive ediyor. Bir baba olarak ‘’farkındalık’’ yarattığımı yazanlar bile var. Bir hayalim var oğlumla ilk kez size açıklayayım. Eğer o günleri görürsek 20 yaşına kadar 40 ülke göstermek istiyorum ona. Tek hedefim ufkunu genişletmek gerisini kendisi halleder diye düşünüyorum. Bakalım becerebilecek miyiz? Takipçilerimiz ile beraber göreceğiz.

İş hayatı ile beraber bu kadar şeyle uğraşmak oldukça zamanınızı alıyordur eminiz. Bu hareketliliği yönetmek zor olmuyor mu?

İnsan sevdiği şeylerle uğraşırken pek bahanelere yer vermiyor. Şunu gördüm ki hayatı zorlaştıran insanın bahaneleridir. Sevdiğiniz yolda ilerlerken bunlara pek takılmıyor insan. Onun için hiç de ‘’zor’’ olmuyor benim için bu işlere vakit ayırmak. Aslında en önemli kriter bu işler peşinden koşarken önce eşinizden sonra işinizden saygı görmek. Sizi anlayan kişiler ile beraber olmak. Yaklaşık sekiz sene profesyonel bir yönetici ile çalıştım. Ondan çok şey öğrendim hayata dair. Her konuda bana çok desteği oldu. Hakkını ödeyemem. Bu işleri gerçekleştirmemizde önemli bir katkısı var. Farkındalığım onun sayesinde oluştu diyebilirim. Mekânı cennet olsun şu an hayatta değil ancak bir kişiye farkındalık kazandırmanın ne kadar önemli olduğunu öğretti bana.

Son olarak bizlere söylemek istedikleriniz?

Gelecekten umutsuz olanlar bugün gençler için hiçbir şey yapmayanlardır. Sizler geleceksiniz. Umarım toplum bunun farkına varır. Ve karşılık beklemeden sizler için kendi çaplarında bir şeyler yapmaya başlarlar. Sizler için bir şeyler yapanları gördükçe siz de sizden sonrakiler için bir şeyler yapmaya başlayacaksınız eminim. Başkalarının hayallerine katkınız olsun. Ne kadar olduğu önemli değil. Elinizden geldiğince…

Ropörtaj link

http://www.ticaretvefinansman.com/alper-cemal-roportaj.php